Koncem března a začátkem dubna se čeští reprezentanti zapojili do závodů FIS PARA ALPINE

7 min 40 s

Konec sezóny českým reprezentantům nevycházel podle představ. Drtivou část závodů, na které jsme měli sportovce registrované pořadatel zrušil buď před jeho začátkem (EP v italském Colere, SP ve slovinské Kranjské Goře) nebo jednotlivé disciplíny byly rušeny v průběhu závodů (FIS v italském Temu).

Z českých reprezentantů se do závodů SP v technických disciplínách v italské Sella Nevea (21. – 24.3.2024) zapojil Tomáš Vaverka. S ohledem na vyjeté body se mohl zúčastnit pouze technických disciplín, kde obsadil 16. místo v GS, 10. místo v SL a 12. místo opět v GS. Následně se Vaverka přesunul na závody National Championships Itálie, které se konaly 27. – 29.3.2024 v Temu. Zde pořadatel s ohledem na kvalitu pisty zrušil závody FIS, závody v kategorii NC se ale zrealizovaly. Vaverkovi se na závodech dařilo. V prvním závodě GS obsadil 3. místo, v SL 4. místo a ve druhém závodě GS opět 4. místo.

Poslední akcí letošní sezóny byly závody na Kuhtai. Vzhledem k aktuálním klimatickým podmínkám v Krkonoších jsme zrušili plánovaný kemp na Stohu a přesunuli se na Kuhtai. V Rakousku jsme využili závodní svah k realizaci dvoudenního kempu, kde jsme společně trénovali s ostatními týmy, které se připravovaly na závody.

O víkendu se jely dva závody v kategorii FIS PARA ALPINE NC – National Championships Německa a Švýcarska. Z českých reprezentantů se závodů zúčastnili Tadeáš Kříž s trasérkou Ivou Křížovou, Tomáš Vaverka a monolyžaři Petr Drahoš a Přemysl Liška. Tým ještě doplnil benjamínek týmu Jan Hrdina, který se do závodů zapojil mimo oficiální výsledkovou listinu FIS. Nejvíce se vydařili závody Tadeáši Křížovi s trasérkou Ivou Křížovou. V prvním závodě GS na NC GER sice vypadli ve druhém kole, ale na NC SUI opatrnější jízdou zvládl vybojovat 3. místo. V nedělních slalomech na NC GER a NC SUI Tadeáš překvapil nejen sám sebe, ale i trenéry. Obsadil jak na NC GER, tak i NC SUI skvělé 2. místo a získal velmi kvalitní FIS body. „Tadeáš předčil naše očekávání a velmi kvalitní jízdou si potvrdil body pro účast v závodech SP v příští sezóně v technických disciplínách“ hodnotí vystoupení zrakově postiženého reprezentanta trenérka a zároveň i trasérka Iva Křížová.

Další čeští reprezentanti za výkony Tadeáše moc nezaostávali. Tomáš Vaverka ve své kategorii obsadil v obřím slalomu na NC GER 4. místo, NC SUI po diskvalifikaci dvou soupeřů 2. místo, v nedělních slalomech obsadil 4. a 3. místo. Dosaženými výkony si Vaverka potvrdil FIS body pro účast ve SP v sezóně 2024/2025. Petr Drahoš celou sezónu bojuje se zdravotními problémy, proto jeho výkony byly také příjemným překvapením. V sobotních závodech GS vybojoval shodně 2x 3.místo, v nedělních slalomech obsadil 4. a 5. místo. Body v SL si Drahoš splnil limit pro účast v závodech SP v následující sezóně. Posledním reprezentantem v oficiální výsledovce byl Přemysl Liška. V sobotních závodech GS obsadil 8. a 7. místo, přičemž jeho FIS bodový zisk na NC SUI byl prozatím tím nejlepším výsledkem, který Liška na závodech FIS PARA ALPINE doposud dosáhl. Pokud se mu z kraje příští sezóny podaří na výsledek navázat, tak se bude moci účastnit závodů EP. V nedělních slalomech obsadil shodně 8. místo s body atakujícími možnost účastnit se EP i ve slalomu. Mimo oficiální závody jeli zrakově postižený Jan Hrdina s trasérem Jakubem Nevrlým. Hrdina je 16ti letý sportovec, který se teprve připravuje na vstup do mezinárodních soutěží, ale jeho výkon naznačil, že se v příští sezóně bude moci zapojit do mezinárodních závodů FIS PARA ALPINE.