Češi uspěli na žákovských závodech ve Val d’Isere. Rycek vyhrál slalom, Kašing druhý v Super G

5 min 36 s

Na začátku dubna proběhly v tradičním středisku alpského lyžování ve Val d’Isere žákovské závody kategorií U14 a U16. Češi vyslali na akci pět chlapců a pět dívek a ve světové konkurenci se neztratili. Kryštof Rycek vyhrál ve své kategorii slalom, Oliver Kašing bral stříbro v Super G. Do první desítky pronikli David Tyl Bardiovský a Antonie Pantůčková.

Do střediska alpským disciplínám zaslíbeného, tedy francouzského Val d’Isere, zamířila česká žákovská výprava za závody ve slalomu a Super G. Desítka závodníků a závodnic doprovázena svými trenéry na startu dubna doplnila světovou konkurenci a utkala se s ní v kategoriích U14 a U16. Celkem se akce zúčastnilo skoro 400 žákovských lyžařů a lyžařek.

„Část výpravy dorazila už 1.4. a věnovali jsme se volným jízdám v Super G. Den před závodem jsme trénovali slalom se slovenským týmem,“ reportoval z místa trenér Jan Čermák.

Naopak oba závodní dny proběhly ve skvělém počasí a ve výborných podmínkách. „Trať vydržela dobrá po celou dobu závodu. Na slalom byl podklad také velmi dobrý i přes vysoké teploty v nižší části střediska. Pořadatelé trať dosolovali, a tak zůstala v dobrém stavu i pro vyšší startovní čísla. Druhý den počasí vydrželo, pouze vyšší teplota i na Super G způsobila lehké zhoršování stavu trati v závodu chlapců,“ upřesnil kouč žákovských alpských lyžařů.

A tak, jak si trenéři pochvalovali podmínky i práci organizátorů, museli být spokojení i s výsledky. Ve vysoké konkurenci starších žáků, zejména francouzské, rakouské, italské a německé reprezentace, dokázal vyhrát závod ve slalomu český zástupce Kryštof Rycek, který navíc zajel i skvělé čtvrté místo v Super G. Druhou medaili vybojoval ve stejné kategorii Oliver Kašing, který skončil druhý v Super G a na vítěze Gstreina z Rakouska ztratil pouhé tři desetiny.

Ani ostatní závodníci se neztratili, Antonie Pantůčková zajela 8. místo v SuperG kategorie mladších žákyň, ve stejné disciplíně i věkové kategorii se umístil na 9. příčce David Tyl Bardiovský. A třetí umístění v Super G v top 15 přidala Eliška Hordossy, která dojela dvanáctá.

„Spolupráci a komunikaci mezi trenéry opět hodnotím velmi dobře, všichni spolupracovali na profesionální úrovni tak, jak bylo třeba. I závodníci vystupovali jako tým,“ pochvaloval si trenér a vedoucí výpravy Jan Čermák. „S ohledem na parádní výsledky si troufám říct, že se pro české lyžování jednalo o  jeden z nejúspěšnějších žákovských mezinárodních závodů nejen v téhle sezoně, ale také v celé historii,“ dodal spokojeně trenér Jiří Matějů.